FatBat_logo png (1)

Historie

2014

Jedné letní noci roku 2014 seděl Pavlos ve svém domácím nahrávacím studiu (rozuměj ve sklepě s kytarou a počítačem) a došlo mu, že se mu hromadí nápady, které nepůjde použít v tehdy domovské kapele Hibernatus.

Oslovil tedy zpěváka, toho času působícího v kapele Izzy, Matějě Matěchu, zda by neměl zájem zůčastnit se ryze studiového, dost možná i sklepního projektu. Ten s potěšením nabídku přijal. To ale ještě nebyl začátek kapely FAT BAT, nýbrž projektu DTPP (Děláme To Pro Prdel).

Protože reakce známých a kamarádů byly velmi pozitivní, rozhodli se doplnit sestavu o další muzikanty a pustit se do živého vystupování.

Jako první přijal nabídku „bicmen“ Josef Šlehofer, Pavlův parťák z kapely Hibernatus, kterého vzápětí doplnil ještě baskytarista Jan Rada (ex – Karpatia).

2015

Následující rok s sebou přinesl i první regulérní vystoupení a zároveň konec projektu DTPP.

Borci si totiž při koncertě všimli jedné zajímavosti – návštěvníci pramálo skandovali „DTPP, DTPP !!!“. Když si pak uvědomili, že by takto (ne)skandoval třeba vyprodaný Strahov, rozhodli se změnit název své kapely na sousloví, které by bylo lépe vyslovitelné. A tehdy pronesl basák Hanz památnou větu:

„FAT BAT“

No a bylo to.

Ještě téhož roku doplnil sestavu další kytarista Tomáš Hamerle, Pavlův a Pepův soukmenovec z bandy Hibernatus.

2016

Rok 2016 se nesl ve znamení pilování a kompletování repertoáru.

Banda si začala budovat pověst energické kapely, jejíž vystoupení je hodno si zapamatovat. K tomu přispěla řada koncertů jak na domácí chomutovské scéně, tak i v okolních okresech. Zároveň začala svým fanouškům a posluchačům dávat najevo, že na pódiu chce odvést stoprocentní výkon, ale zase se nebere tak smrtelně vážně, protože muziku dělá pro radost.

I díky tomu se začala fanouškovská základna pomalu, ale jistě rozrůstat.

2017

Svou dosavadní tvorbu v roce 2017 FAT BAT prezentoval již na akcích většího charakteru (rozuměj festiválky v blízkém i mírně vzdáleném okolí).

V regionální přehlídce kapel Regio Fest obsadili skvělé druhé místo a kapely si začali všímat organizátoři. Svou pověst živelné kapely se smyslem pro humor tak poznalo mnoho nových rockerů.

Památným se stalo vystoupení v Droužkovicích v září toho roku, kdy nešťastnou shodou okolností museli svůj set odehrát pouze ve třech – bicí, kytara, zpěv. Dodnes si přítomní pamatují, jak lze ve třech lidech imitovat pětičlenou kapelu 🙂 .

Hned týden na to už si ale v plné sestavě užili další akci s řadou skvělých kapel, Visací zámek nevyjímaje.

Významným se pro kapelu stal podzim, kdy kapelu opouští kytarista Tomáš a nahrazuje jej velezkušený mistr šesti strun Zbyšek Krotký.

2018

Činnost kapely začíná nabírat na obrátkách, protože nový sekerník Zbyšek nejen skvěle ovládá svůj nástroj, ale zapojuje se i do tvorby nových songů, což byl dosud především Pavlův rybníček. 

Tlustí netopýři tak začínají „překopávat“ svůj repertoár tak, aby se posluchačům dostalo nových, dravých kousků, které nenechají nikoho na pochybách o tom, co jsou FAT BAT zač. A u dvoudenních festivalů už se z pátečních časů dostávají mezi sobotní stálice.

2019

V roce 2019 banda pokračovala v urputném pilování „matroše“ a přestože se vlastně skoro nic úplně vyjímečného nestalo, byl to rok velmi důležitý, neboť v kapele dozrálo přesvědčení zvěčnit svou tvorbu na CD.

To že materiál bude stát za to, se měli možnost přesvědčit návštěvníci např. česko – německého hudebního festivalu.

Velkou výzvou bylo předskakování „trasherům“ Debustrol a nezapomenutelným se stal koncert ve vyprodané chomutovské Kulisárně.

2020

CD, CD, CD – tento rok se nesl v duchu natáčení debutového CD.

Nahrávání probíhalo na jaře ve studiu Aquarium mistra Radka Kurce a placka nese název „Pozvedněte prapory!“ Vydána byla v červnu roku 2020.

Významnou vyjímečností se stalo to, že CD mělo dva křty. První křest proběhl na festivalu Pecká Motopecka prostřednictvím Ondry Marka (Roxor) a Tomáše Řeřuchy (YBCA, Solfernus, Pačes). Dvě velké osobnosti naší rockové scény a krásný zážitek.

A pak přišla pecka!

FAT BAT se stal hostem německé legendy S.D.I., která je pozvala na svůj koncert a projevila zájem pokřtít CD i „mezinárodně“. Parťákem Reinharda Kruseho se při této činnosti stal Radek Kalinič, velký kamarád kapely a nikdy jinak 🙂 

Ještě před tímto křtem došlo v kapele k personální změně. Z kapely odchází Jan Rada a na postu baskytaristy jej nahrazuje Josef Ložan, pro kterého se toto památné vystoupení stalo i „křtem ohněm“ v sestavě FAT BAT.

O kapele se začínají zmiňovat i zahraniční weby a časopisy.

V červenci FAT BAT natáčí svůj první oficiální videoklip k songu „Tak na to šlápni, brácho“ a v prosinci FAT BAT vydává svůj druhý oficiální videoklip, a to ke skladbě „Po cestě trnité“.

2021

Videoklip k songu „Po cestě trnité“ kapela přihlašuje do soutěže Kluboofka, kterou v lednovém kole vyhrává! Vyhrává i v měsíci únoru a z měsíce března si odnáší druhé místo a dosavadní rekord ve sledovanosti pořadu. Stejně tak se stává i vítězem týdenní přehlídky MAK paráda.

Díky těmto úspěchům se dostává do éteru českých rockových rádií, na stránky tisku a absolvuje i celou řadu rozhovorů.

Osvědčenou spolupráci s režisérem a kameramanem Markem Gaierem pak společně přetaví v další audiovizuální dílo, a to ke skladbě „Terminátor vole“. K natáčení přijal pozvání několikanásobný mistr světa v Muaythai, který se ujal role toho, kdo po vyrovnaném souboji pošle k zemi zpěváka Matějě 🙂 . Velký dík Jirko!

A aby toho nebylo málo, přichází na řadu další videoklip ke skladbě „Království snů“. Ten kapela věnovala upozornění na problémy s drogovou závislostí.

Kompletní sestava od 3/2023:

Pavel Réz – kytara

Matěj Matěcha – zpěv

Zbyšek Krotký – kytara

Josef Šlehofer – bicí

Michal Gubran – basová kytara

Najdete nás

partneři

© 2022 FAT BAT - Všechna práva vyhrazena

Vytvořil Josef Ložan